ОБЗОР КУПА

Обзор на 1/2-финалите за Купата на SPL

Финалата фаза за двете Купи на SPL настъпи. В 3 от 4 от полуфиналните сблъсъци станахме свидетели на изпълнения на дузпи. Късметът при наказателните удари се усмихна на отборите на ФК Туристите, Вагончето и БСЖ. От своя страна CopaCabana единствено успя да си свърши работата в редовното време. Очкават ни два изключително интересни финала – за Шампионски поток между Вагончето и CopaCabana и за Втори шанс между БСЖ и ФК Туристите. Как успяха тимовете да се доберат до финалите може да прочетете в следващите редове.

ШАМПИОНСКИ ПОТОК

CopaCabana шокира Каммартон и заслужено ще играе на финал

Отборът на CopaCabana продължава да мечтае за Купата Шампонски поток. „Селесао“ шокира един от големите фаворити за трофея – Каммартон с 4:1 и достигна финала на турнира. Алекс Любенов реализира две попадения за победата, а по веднъж вкараха Лъчезар Свиленов и Кирил Сашов. За „лилавите“ почетното попадение вкара Юлиан Спасов.

Двубоят започна с очакван натиск на фаворита на хартия Каммартон. Божидар Димитров и компания разиграваха търпеливо топката, докато „зелените“ чакаха в своята половина. Натискът се усилваше, а положенията започнаха да се редят едно след друго пред вратата на Илиян Свиленов. Той обаче бе на висота в този мач и е един от главните „виновници“ за победата на неговия тим. Още в 3-ата минута той показа котешкия си рефлекс и спаси отбора си от сигурен гол. На няколко пъти Свиленов отчайваше съперниците си през първата част, а това значително повлия на отбора на Каммартон, който започваше все повече да се изнервя. „Бразилците“ пък бяха търпеливи и разчитаха предимно на контраатаки, които обаче не бяха толкова опасни. И така почивката дойде при резултат 0:0.

Второто полувреме започна както завърши първото – с натиск на Каммартон. Той обаче не даваше нужния резултат, а основна причина за това бяха отново вещите намеси на Илиян Свиленов. От своя страна CopaCabana започна да гледа по-смело към вратата на противника си. В 36-ата минута те успяха да шокират опонента си и поведоха в резултата. След изпълнение на корнер и рикошет, топката попадна на крака на Алекс Любенов, който отблизо засече топката във вратата на Силви Стоилов. Това допълнително изнерви Каммартон, който се пропука още веднъж в отбрана само 4 минути по-късно. Дейвид Димитров се измъкна и даде остър пас в наказателното поле, където Любенов отново бе на правилното място и вкара за втори път в мача. Последва мощен натиск на Божидар Димитров и компания, който най-накрая даде резултат. В 41-ата минута вратарят Силви Стоилов намери Юлиан Спасов с дълъг пас, а от своя страна Спасов показа истинско майсторство и с удар от воле прати топката в сглобката на Илиян Свиленов, който този път бе безпомощен. На терена стана още по-напечено, тъй като още в следващата атака CopaCabana нанесоха третия си смъртоносен удар. Дейвид Димитров отново се оказа в ролята на асистент, този път на Лъчезар Свиленов, който вкара по идентичен начин като първите две попадения. Черешката на тортата за „селесао“ бе в 44-та минута, когато Лъчезар Свиленов намери Кирил Сашов, който довърши окончателно съперника си и оформи крайното 4:1. Във финалната битка CopaCabana ще излезе срещу отбора на Вагончето.

Невероятна драма с дузпи прати Вагонечето към финала

Отборът на Вагончето достигна до финала за Купа Шампионски поток. „Железничарите“ имаха тежката задача да отстранят Bianchi coffee и го направиха, макар и с дузпи. В редовното време срещата завърши 2:2, а при дузпите 3:1. Двете попадения за „жълто-черните“ вкараха Петър Такев и Радостин Мирчев, докато за „белите“ на два пъти точен бе Тони Димитров.

Битката за финала стартира ожесточено. Двата отбора бяха готови да оставят душата си на терена, за да си осигурят място в битката за трофея. И двете селекции се познават отлично от престоя им в Palms Bet Суперлига. Началните минути на двубоя бяха по-силни за „железничарите“. Натискът им продължи да тормози защитата на „белите“, които действаха предимно на контраатаки. И все пак минути преди последния съдийски сигнал Вагончето нанесе първия си смъртоносен удар в мача. Петромир Петров откри с пас по конец Петър Такев, който с кинжален удар вкара много красив гол за Вагончето. Попадението даде самочувствие на „жълто-черните“, които до края на полувремето бяха близо до удвояване на аванса си, но това така и не се случи и почивката дойде при резултат 1:0.

Втората част бе доста по-напрегната и благосклонна откъм голове. „Кафетата“ тръгнаха смело в атака с цел изравняване на резултата. Това обаче криеше сериозни опасности, тъй като защитата им през по-голяма част от атаките бе оголена. От това, естествено, се възползва Вагончето, който вкара втория си гол в мача. Това се случи в 34-ата минута, когато Александър Стоянов подаде на Радостин Мирчев, който с безкомпромисен удар покачи резултата на 2:0. Това до известна степен даде спокойствие в редиците на „локомотивци“, но това им изигра лоша шега. Осем минути след второто си попадение, на вниманието на всички бе голмайсторът на Bianchi Тони Димитров. Той бе намерен по чудесен начин от Асен Райчев и остави отбора си в играта при оставащо време от осем минути. Последва яростен натиск на „белите“, които хвърлиха всички сили в изравняване на резултата. Усилията им бяха възнаградени буквално секунди преди последния съдийски сигнал. Както в предния мач с Бомбета, стрелецът на „кафетата“ Димитров измъкна тима си с гол в последните секунди на мача, което означаваше дузпи. При наказателните удари по-силен характер показа тима на Вагончето. Те бяха безупречни, вкарвайки 3 от 3, което бе достатъчно, за да ги прати на финал срещу CopaCabana.

ВТОРИ ШАНС

Дузпи осигуриха място на финала за БСЖ

БСЖ успя да се класира за финала на Купа Втори шанс. Боровци успяха да се справят с VR7 Services, макар и чрез дузпи – 4:3. В редовното време срещата завърши 1:1. По един гол си размениха Владимир Ангелов и Момчил Димитров.

Очаквано, срещата започна плахо. Двата отбора предпочетоха да не се хвърлят моментално в атака, а да разузнаят добре противника си. „Белите“ изглеждаха малко по-опасният тим на терена. С напредването на времето те стигнаха до няколко стопроцентови положения, които обаче пропуснаха и в края на мача съжалиха за това. Преимуществото на Влади Робев и компания ставаше все по-осезаемо, а натискът все по-мощен. В крайна сметка отборът от SPL Malus-Sport най-накрая узакони атаките си с попадение в 15-ата минута. Добра многоходова акция бе завършена чудесно от Владимир Ангелов, а пасът по конец бе на капитана Робев. Натискът на „белите“ продължи, но отново на няколко пъти те направиха фрапантни пропуски. По този начин дойде и последният съдийски сигнал за първата част.

През второто полувреме събитията на терена се обърнаха. Боровци Сен Жермен взеха нещата в свои ръце и погледнаха по-смело към вратата на Виктор Стоянов. Това даде моментално ефект. Само две минути след подновяването на играта „червените“ възстановиха равенството в мача. Центриране на Мартин Несторов бе завършено с глава от Момчил Димитров, който върна отбора си в мача. Попадението даде импулс в играта на отбора от SPL1, който тръгна мощно в атака с цел пълния обрат в мача. На няколко пъти БСЖ създаде изключителни голови ситуации, но късметът не бе с тях и те така и не успяха да поразят вратата на Стоянов за втори път. Стражът имаше и много добри помощници в лицето на гредите, които на 3 пъти го спасиха от сигурни попадения. И така въпросът кой ще играе на финал остана да се реши в дузпите. При наказателните удари и двата отбора вървяха рамо до рамо до 6-ата дузпа, когато Мартин Балабанов парира удара на адаша си Мартин Попов – Кмета и прати отбора си на финал. Там БСЖ ще се изправи срещу ФК Туристите.

ФК Туристите показаха по-здрави нерви при дузпите и стигнаха финала

Големият фаворит за Купа Втори шанс – ФК Туристите се добра до финала след много тежка битка с FC Bawarcite. В редовното време двата отбора завършиха наравно – 1:1, а куриозното в резултата е, че всички попадения ги вкара един футболист – Симеон Димитров. При дузпите нервите на младия тим на „червените“ не издържаха и те загубиха с 3:1.

Срещата стартира с натиск на Туристите. Пламен Пенев и компания очаквано взеха инициативата в двубоя още с първия съдийски сигнал. Атаките към вратата на Петър Бекяров бяха страховити, а голът буквално се „печеше“. Така се стигна до 11-ата минута, когато отборът от Palms Bet Суперлига поведе в резултата. Заучено изпълнение на пряк свободен удар позволи на Симеон Димитров да отправи брутална тупалка към вратата, а топката първо срещна напречната греда и след това влезе в мрежата за 1:0. „Червените“ опитаха да отговорят на предизвикателството, но аргументите им не бяха достатъчно силни. От своя страна „черно-белите“ имаха възможност да удвоят преднината си на няколко пъти, но това така и не се случи. Пръв помощник на стража Бекяров бяха и гредите, които го измъкнаха на два пъти след изстрели на Пламен Пенев.

Второто полувреме нещата на терена се преобърнаха. Тимът на Кристиян Стефанов взе инициативата в свои ръце и натисна съперника си. От среща обаче Виктор Руневски бе затворил пътищата към своята врата, а това все повече отчайваше „немците“. От своя страна Туристите също имаха доста положения, но те бяха пропилени и малко след това те съжалиха за пропуските си. В 37-ата минута една от атаките на Баварците завърши с успех. Макар и неочаквано Симеон Димитров успя да им помогне, вкарвайки си нелеп автогол, който изненада и стража Руневски. След попадението битката стана още по-ожесточена, а двата отбора се хвърлиха в здрава битка и единоборства. Импулсът в играта на „червените“ позволи на тима да се вкопчи в атака и на няколко пъти голът им се размина само на сантиметри. Той обаче така и не падна и рулетката на дузпите реши кой ще играе на финал. Наказателните удари започнаха обещаващо за Bawarcite, тъй като Петър Бекяров отрази първата дузпа и то на капитана Пламен Пенев. Другият капитан Кристиян Стефанов пък реализира и даде предимство на своя отбор. Последва пълен обрат в развитието на наказателните удари и „червените“ изпуснаха три поредни дузпи чрез Габриел Михайлов, Георги Петров и Христо Балджиев. „Черно-белите“ пък бяха безупречни и точните изпълнения на Симеон Димитров, Кристиян Желев и Велислав Пешев донесоха успеха на Туристите. На финала те ще мерят сили срещу БСЖ.