ОБЗОР КУПА

Обзор на Финалите за Купата на SPL

Краят на едно вълнуващо приключение дойде. Вагончето взе големия трофей за Купата на SPL в здрава битка с CopaCabana, докато Bianchi coffee се разправи с Каммартон в спора за третото място. За малката купа Туристите грабнаха отличието след тежък мач с БСЖ, а VR7 Services се окичи с бронзовите медали след успех над Bawarcite. Обзор на финалните двубои може да прочетете тук.

ШАМПИОНСКИ ПОТОК

Вагончето разплака CopaCabana и грабна Купата на SPL

Купата на SPL вече има своя нов носител – това е отборът на Вагончето. Тимът на Емил Шестаков спечели златото след победа с 2:1 на финала срещу голямата изненада на турнира – CopaCabana. Ранни попадения на Петромир Петров и Радостин Мирчев донесоха успеха на „железничарите“. Почетното попадение за Селесао вкара Лъчезар Свиленов в последните секунди на мача.

И двата отбора стигнаха до финала след поредица от трудни двубои. „Зелените“ елиминираха по пътя си доста именити отбори. На 1/16-финалите те се справиха със силния отбор на ФК Торнадо, на 1/8-финалите те отстраниха с дузпи тима на  Братчеди, на 1/4-финалите те детронираха досегашния носител на трофея ГДБОП, а на 1/2-финалите шокираха един от големите претенденти за Купата – Каммартон. От своя страна „белите“ стартираха елиминационната фаза с лесна победа над Вълците. На 1/8-финалите след голяма драма и дузпи отстраниха Феникс, а в следващата фаза се справиха и с Младежите. Крачка преди финала те отново трябваше да участват в рулетката на дузпите, но и този път я преминаха успешно, а съперник беше Bianchi coffee.

Самият двубой стартира напрегнато и за двата тима. По-пренавити бяха „бразилците“ и това се видя още във втората минута. При едно наглед безобидно разиграване в тяхната половина, Дейвид Димитров допусна непростима грешка, след като позволи на Петър Такев да му отнеме топката, а след това халфът моментално я центрира в наказателното поле, където Петромир Петров я засече и даде ранен аванс за Вагончето. Емил Шестаков и компания продължиха с по-добрата игра на терена. След попадението те се прибраха в защита и доста умело чакаха опонента си да атакува. Тимът изигра много правилно тактически мача, което бе и главният фактор за победата във финала. Селесао реагираха като попарени и веднага се втурнаха напред в търсене на изравняване на резултата. Играта им обаче куцаше и проблемите в защита продължиха. Точно тогава Вагончето нанесе втория си смъртоносен удар в мача. В 12-ата минута Илиян Колев даде изключителна удобна топка към Радостин Мирчев, който дръпна спусъка и отправи истинска бомба, която бе неспасяема за направилия пореден силен мач Илиян Свиленов. Попадението донесе още повече смут в редиците на „зелените“, които така и не намериха правилния ритъм на игра. До края на полувремето очертанията на вратата на Пламен Любомиров не бяха открити и почивката дойде при резултат 2:0.

Втората част бракът в играта на CopaCabana продължи. Огромното напрежение, което се бе стоварило върху младоците явно им повлия на играта, което се оказа от ключово значение за крайния изход на финалната среща. Тактиката на Вагончето да изчаква умело на контраатака сполучи. През цялото полувреме „зелените“ натискаха съперника си, но опасностите пред Любомиров липсваха. Точните удари на „бразилците“ също бяха рядкост. От друга страна Вагончето пропусна няколко идеални възможности, с които да подпечата успеха си предварително и да убие всякаква интрига. Вместо това обаче те усложниха задачата си в последните минути на срещата. Целият тим на CopaCabana бе в половината на „железничарите“, включително и стража Свиленов. Натискът ставаше все по-осезаем, за да се стигне до последната минута на редовното време. Дейвид Димитров подаде към Лъчезар Свиленов, който се разходи между четирима футболисти на Вагончето, стреля между краката на единия бранител, което изненада и Пламен Любомиров и топката влетя в мрежата му. До края оставаха борени секунди, а напрежението се усещаше във въздуха. Още в следващата минута резултатът можеше да бъде изравнен – Кирил Сашов се освободи майсторски от двама бранители на опонента и опита пас към Лъчо Свиленов. Той още по-хитро пропусна топката и така изненада вратаря Любомиров, който остана на място, но коженото кълбо срещна страничната греда и гол нямаше. Секунди преди последния съдийски сигнал в наказателното поле на тима от Суперлигата се получи меле, топката все пак стигна до Дейвид Димитров, който стреля от близка дистанция, Любомиров не успя да улови добре кълбото, което позволи на Димитров да му я отнеме и да я вкара във вратата. При отнемането на топката обаче Дейвид извърши нарушение срещу стража, изритвайки коженото кълбо през ръцете му и голът не бе зачетен. Веднага след това главният съдия Добромир Кротев свири край на мача и трофеят отиде в ръцете на Вагончето.

Bianchi coffee извоюва бронза за Купата след тежък сблъсък с Каммартон

Качествен футбол, красиви голове и феърплей – така може да се опише накратко двубоят за 3/4-място за Купата на SPL. Отборът на Bianchi coffee измъкна трудна победа с 3:1 срещу Каммартон. Две попадения за победата реализира голмайстора на „кафетата“ Тони Димитров, а Иван Иванов добави един. За „червените“ почетното попадение вкара Кристиан Велинов.

Продукцията от двата отбора на терена за пореден път показа високото ниво на футбол в SPL. И „червени“, и „бели“ се раздадоха на 100%, което още повече допринесе за приятния за окото футбол. Първото полувреме по-опасният тим бе този на Bianchi. Йордан Дончев и компания диктуваха нещата на „зеления килим“ – атаките им протичаха доста търпеливо, но и атрактивно. На няколко пъти стражът на Каммартон Силви Стоилов показа превъзходни реакции, които спасиха отбора му от сигурни попадения. От своя страна „червените“ чакаха на контраатака, а когато получеха шанс за такава те бяха мълниеносни и Калоян Генов също имаше немалко работа. По-настоятелните действия на „кафетата“ даде резултат в 14-ата минута. Дончев подаде към MVP на турнира – Тони Димитров, който успя да се освободи от дуо бранители и да отправи страхотен удар, който първо срещна дясната греда, а след това влезе във вратата. Попадението подейства мотивиращо за „белите“, които настъпиха още повече газта. Силви Стоилов обаче бе на мястото си и не позволи топката да влезе отново във вратата му. Така двата отбора се оттеглиха на почивка с гол аванс на Bianchi.

Второто полувреме нещата се обърнаха на 180 градуса. Каммартон се съвзе и взе нещата в свои ръце. Подновяването на играта бе по мечтан начин за Красимир Иванов и компания – само минута след първия съдийски сигнал за втората част отборът възстанови паритета в резултата. Славчо Теодосиев намери включилия се като резерва Кристиан Велинов, който бе достатъчно бърз и съобразителен, за да изравни резултата. Влизането в игра на Велинов определено освежи действията в предни позиции на „червените“. Последва мощен натиск на Каммартон, а на няколко пъти Божидар Димитров пробва мерника си, който всъщност бе сравнително точен, но винаги имаше защитник, който да блокира ударите току преди те да стигнат вратата. Фрапантните пропуски за „червените“ станаха твърде много и това им излезе доста скъпо. „Кафетата“ на свой ред се бяха върнали в по-задни позиции, само за да успеят да поведат отново в резултата. В 41-ата минута острието на Bianchi Тони Димитров материализира чудесна контраакция на тима си, след като получи подаване от Мартин Тенев и завърши отблизо с лекота. Попадението изнерви допълнително Каммартон, които започнаха да правят детински грешки в защита. При една такава ситуация в 44-ата минута топката бе върната към Силви Стоилов, но той позволи на Иван Иванов да му я отнеме. От своя страна халфът направи само няколко крачки напред и стреля почти от центъра в опразнената врата, оформяйки крайното 3:1 в мача. Само минута по-късно стражът на „кафетата“ Калоян Генов се намеси по блестящ начин, което допълнително отчая Каммартон и по този начин бронзовите медали се окичиха на телата на Bianchi coffee.

ВТОРИ ШАНС

ФК Туристите грабнаха Купа Втори шанс след свирепа битка с БСЖ

Отборът на ФК Туристите оправда всички букмейкърски къщи и спечели Купа Втори шанс. „Черно-белите“ се справиха с 4:2 срещу БСЖ на финала. Головете за победата реализираха Петър Симеонов, Младен Гергинов, Пламен Пенев и Симеон Димитров. За „червените“ точни бяха Велизар Василев и Мартин Несторов. Това е втори пореден загубен финал за Боровци Сен Жермен, над които явно има тежка прокоба – миналото издание на турнира те отново стигнаха до финала и отново загубиха.

Битката стартира двуостро. Отборите бяха готови да оставят сърцето и душата си на терена само с една цел – трофея. Туристите бяха сочени за фаворити преди срещата с оглед на това, че те са редовен участник в Суперлигата и ранното им отпадане от Купа Шампионски поток бе шокиращо за всички. Това автоматично ги направи основен претендент за трофея Втори шанс. Те оправдаха очакванията на всички и първото попадение не закъсня. В 15-ата минута Симеон Димитров проби по крилото и на двойно подаване с Петър Симеонов достигна до вратата на опонента си, а след това даде мек пас към Симеонов, който засече отблизо за 1:0. Добрата игра на „черно-белите“ продължи, а БСЖ така и не намираше правилния ритъм на игра. От това се възползваха Туристите, които нанесоха втори сериозен удар по амбициите на Боровци в 20-ата минута. Младен Гергинов отне топката и позволи на Кристиян Желев да направи страхотно извеждащо подаване към Тео Баев. Нападателят остана очи в очи със стража на „червените“ и прокара топката между краката му за 2:0. До края на полувремето Боровци Сен Жермен успяха да върнат едно попадение, което ги остави в играта. Мартин Несторов подаде към Велизар Василев, който бе оставен непокрит на един метър от опразнената врата. Той се забави прекалено много и ударът му бе отразен блестящо от Виктор Руневски. При добавката обаче прошка нямаше и Василев реализира с глава за 2:1. Малко след това дойде и последния съдийски сигнал за първото полувреме.

Втората част започна обещаващо за Боровци Сен Жермен. Веднага след подновяването на играта те се втурнаха напред, а атаките им въобще не бяха безопасни. 5 минути след почивката резултатът вече бе равен. Цветелин Недев накара защитник на „черно-белите“ да сбърка фатално, при което Мартин Несторов отне коженото кълбо, нахлу в пеналтерията и с техничен удар възстанови паритета в резултата. Последваха равностойни минути на „зеления килим“ на Царско село, а двата отбора се бяха вкопчили един в друг. Все пак по-голямата класа на Туристите си каза думата в 40-ата минута. След поредица от рикошети топката попадна на левия крак на Пламен Пенев, който с топовен изстрел върна аванса на своя тим. До края на срещата оставаха броени минути, а БСЖ хвърли всичките си усилия в атака. Срещата стана още по-напрегната, а двата отбора се изнервиха допълнително от многото нарушения. В самия край на срещата БСЖ получи правото да изпълни фаул, който обаче бе изпълнен по несериозен начин, а Симеон Димитров само това и чакаше – той отне топката и я вкара в опразнената врата, подпечатвайки победата за Туристите. По този начин Пламен Пенев и компания стигнаха до така жадувания трофей и годината за тях няма да бъде нулева.

Опитът на VR7 Services ги окичи с бронзовите медали от Купа Втори шанс

Отборът на VR7 Services се пребори за бронзовите медали след победа с 4:2 над FC Bawarcite, в среща за 3/4-то място за Купа Втори шанс. Два гола за победата реализира Владимир Ангелов, а по веднъж се разписаха Ивайло Анев и мениджъра Владислав Робев. За „червените“ точни бяха Георги Петров и Алекс Вълев. Тимът от SPL Malus-Sport показа много по-голямо търпение от опонента си и това се оказа ключово за успеха.

Двубоят започна с много положения и пред двете врати. Двата отбора бяха готови на всичко за победата, която щеше да ги окичи с бронза. Кристиян Стефанов и компания са приятната изненада за Купа Втори шанс и имаха огромното желание да ознаменуват участието си с изкачване в Топ 3. Те успяха да натиснат съперника си в началните минути, като именно Стефанов получи брилянтна възможност да открие резултата, но стражът на „белите“ Виктор Стоянов се намеси решаващо. Той обаче стана безпомощен в 7-ата минута, когато „червените“ откриха резултата. Дойчин Ташев направи непростима грешка в сърцето на отбраната, където Георги Петров дебнеше точно за това. Възпитаникът на Локо София открадна топката и вкара за 1:0. Инкасираното попадение не стъписа VR7, които отговориха почти веднага. В 11-ата минута Владимир Ангелов даде пас по конец към Ивайло Анев, който с премерен удар от границата на наказателното поле разстреля Стефан Владимиров. Новаците в SPL се мотивираха допълнително от полученото попадение и само пет минути по-късно отново излязоха напред в резултата. Алекс Вълев получи топка в центъра от Георги Петров и нахлу мощно в половината на „белите“. След това отправи изстрел, който не бе толкова опасен, но успя да изненада вратаря Стоянов, който само видя как топката влиза във вратата му. До края на полувремето Робев и компания опитаха да възстановят равенството, но това така и не се получи и почивката дойде при 2:1.

Втората част нещата на терена тотално се преобърнаха. VR7 Services взеха нещата в свои ръце и вкараха три безответни гола, които им донесоха третото място в Купа Втори шанс. Само минути след подновяването на играта „белите“ изравниха чрез своя мениджър Владислав Робев. Владимир Ангелов се пребори за една топка, излъга защитник на „червените“ и стреля слабо. Стражът Владимиров изби топката, но право в краката на Робев, който отблизо възстанови паритета в резултата. Подемът в играта на „седмиците“ бе видим, а играчът на мача Владимир Ангелов най-накрая успя да се разпише в 42-ата минута. Дойчин Ташев намери с остър пас по въздух Ангелов, който нямаше проблеми да засече топката от няколко метра в опразнената врата. Баварците реагираха като попарени и се втурнаха в атака с цел изравняването на резултата. Опитите им обаче бяха твърде недостатъчни, а защитата на тима от SPL Malus-Sport се справяше повече от добре. В самия край на срещата имаше време за второ попадение на Ангелов. След центриране от корнер на мениджъра Робев, „острието“ на „белите“ засече отблизо и оформи крайното 4:2. По този начин VR7 Services се окичи с бронзовите медали, а за Bawarcite остана 4-ото място.