Обзор Суперлига 22.02-23.02

Младо пиво – Реал Суходол 5:4

Младо пиво и Реал Суходол бяха записали победи в предишния кръг и това ги правеше гладни за нови три точки. Двата тима предложиха зрелищен двубой през съботния двубой, който макар и по драматичен начин, беше спечелен от символичните домакини с 5:4.

Пивото положиха основите на своя успех в 8-ата минута, когато един от най-изявените нападатели в дивизията Илиян Генов съумя да се разпише. Примерът му бе последван само 120 секунди след това от Светослав Михайлов и на „бяло-златистите“ вече им се прокрадваше идеята за лесен триумф.

Не така мислеха съперниците им от Суходол. Реал за пореден път защити реномето си на корав тим, който никога не се предава. Още до почивката „кралете“ осъществиха пълен обрат, което само по-себе си е голям подвиг. В рамките на три минути, Любомир Николов и Валери Попов възстановиха паритета, а пък Светослав Найденов завърши атака с висок интензитет на „червените“ с попадение в мрежата на Иван Рударски.

След разговори на висок тон на почивката, Младо Пиво бързо се завърна към печелившия си стил на игра и Мирослав Стаменов изравни в 26-ата. Лош късмет обаче сполетя селекцията на Евгени Захариев, тъй като Светослав Михайлов от техните редици си отбеляза злощастен автогол.

И това обаче не пречупи Пивото, което отново намери сили и този път не само, че постигна обрат, ами си подсигури и трите точки. В 46-ата минута Илиян Генов бе изпуснат от вече уморената отбрана на Реал Суходол и направи 4:4. Малко преди последния съдийски сигнал пък Светослав Михайлов се реваншира напълно за автогола си, след като се превърна в герой победното си попадение в 50-ата минута. По този начин Младо пиво остава на третото място с актив от 31 точки. Реал Суходол са десети, на два пункта от зоната на изпадащите.

Белите София – ФК Туристите 3:4

ФК Туристите излязоха от мини-кризата в която се намираше тяхната селекция. След две поредни загуби, най-сетне имаше поводи за усмивки в редиците на „червено-черните“. Те надделяха с 4:3 срещу осмия във временното класиране тим на Белите София.

И тук, както във всички други срещи от Суперлигата, се сблъскаха два изключително равностойни отбора, като малките детайли решиха крайния победител.

Още в 8-ата минута Кристиян Димитров даде знак, че Белите са готови за здрава битка с красивото си попадение за 1:0. Това обаче не притесни кой знае колко техният съперник, намерил сили да изравни в 13-ата чрез Петър Симеонов. Донякъде изненадващо, това бе и последното голово събитие за това полувреме. По интересното определено се случи след паузата.

Антонио Стоименов разгърна една добра атака за символичните гости и намери отлично Симеон Димитров, който от своя страна завърши с клинична точност и направи 1:2 за ФК Туристите. Драматичността на двубоя обаче тепърва се разгръщаше с пълния си потенциал. Белите София имаха силни мигове между 39-ата и 41-ата минути, когато нападателната им мощ даде необходимия резултат, за да се стигне до позитивен за клуба им обрат – 1:2 до 3:2. Автори на подвига станаха Невен Иванов и Кристиян Живков. И както често се случва, обнадеждените софиянци, набързо бяха попарени от „червено-черните“, които буквално им откраднаха всички точки в последните акорди от този запомнящ се сблъсък.

В 43-ата минута Симеон Димитров отбеляза нов гол, чрез който всички в лагера на ФК Турисите си повярваха, че това е отправна точка и за пълния им успех. Това беше доказано и на практика и от Антонио Стоименов, който постави на колене Николай Мусински и така всичко приключи при резултат 3:4 в полза на четвъртите във временното класиране.

Bianchi coffee – ГДБОП 1:3

13 от 13 – това беше равносметката след поредната победа на ГДБОП в Суперлигата. През изминалия уикенд „униформените“ не простиха и на Bianchi coffee, които определено не са в познатата си форма. Финалистът за Palms Bet Cup 2020 инкасира четвърта поредна загуба, този път с 1:3.

Опонентът им пък продължава да държи шест точки дистанция на втория FC Eleven Stars и продължава своя настъпателен марш към златните медали.

От Bianchi заложиха на стратегия, чрез която стояха близо до всеки съперников играч. Опитите им за преса обаче бяха категоризирани като неуспешни, след като до 11-ата минута резултатът вече бе 0:2 в техен ущърб. ГДБОП заигра в познатото на техни фенове печелившо темпо. И след поредица от бързи комбинации, паднаха и два гола благодарение на Кристиан Каландадзе в 4-ата и Димитър Шаламанов в 11-ата. Оттам насетне „униформените“ леко се дръпнаха назад и се представяха достойно в дефанзивен план чак до 34-ата минута. Тогава надеждите на „кафеджиите“ се разпалиха с нова сила. Светослав Благоев демонстрира добър поглед върху играта и комбинира със Стефан Петков, който не пропусна шанса си да вкара за 1:2.

Определено последвалият финален период от двубоя беше тежък и за двамата вратари – Димитър Гълъбов и Христо Павлов. ГДБОП обаче бяха съставът, който излезе невредим от ситуацията. Победата за лидера в Суперлигата бе подпечатана от звездата им Кристиан Каландадзе, който в 43-ата минута оформи крайното 1:3.

Младежите – СЗК Юнайтед 2:1

Носителят на Суперкупата на SPL – Младежите най-сетне сложи край на негативната си серия. Мъките за „небесносините“ приключиха в неделната вечер, когато те постигнаха престижен успех над ранкирания по-високо във футболната йерархия на дивизията тим на СЗК Юнайтед с 2:1.

Грабването на тези три точки обаче бе изпитание за волята и характера на тима, ръководен от Владимир Додов.

Началото за символичните домакини беше трудно, тъй като СЗК заигра марковия за тях бърз футбол, с честа размяна на позициите и изстрели от всевъзможни дистанции.Това даде и своето отражение спрямо резултата, тъй като Кристиян Илиев вкара за Юнайтед още в 5-ата минута след добра комбинация с Васил Димитров. Четвърт час по-късно равенството бе възстановено, след като Венцислав Цветков украси с попадение добрата игра на Младежите.

Радостното за тях тепърва предстоеше. Основният им голмайстор Марио Дитов отново се превърна в герой за своите, след като отбеляза за пълния обрат в 25-ата минута. Оттам насетне пък предстояха силните мигове за стража Павел Дичин, който с бранителите пред него удържа крехката преднина на „небесносините“ и така отново ги върна в борбата за Топ 6. Към днешна дата те имат 15 точки и са на седмата позиция, докато СЗК са пети с 20.

FC Eleven Stars – Тигрите 7:4

Звездната селекция на FC Eleven Stars имаше възможността да се подвизава по терена в последния мач от програмата на Суперлигата. В неделя вечер Благой Георгиев и компания имаха наглед лесната задача да се справят с 11-ия във временното класиране Тигрите. Очакванията за двуцифрен разгром обаче не се оправдаха, като символичните гости дадоха сериозен отпор. Все пак те загубиха от фаворитите с 4:7.

„Дивите котки“ бяха пределно мобилизирани да се докажат срещу бивши професионални футболисти като Благо Георгиев и Милен Кикарин. Мотивацията им даде ефект и те поведоха в резултата в 8-ата минута чрез Асен Михайлов.

FC Eleven Stars обаче бързо ги върнаха в реалността, като до паузата обърнаха нещата до 3:1 в своя полза. Благо Георгиев играеше като централен нападател и разпределяше всяка една получена топка към включващ се негов колега в атака. По този начин освен, че реализира веднъж, бившият играч на Дуисбург спомогна и за попаденията на Евгени Михов (12″, 24″).

След паузата настъпиха миговете и на Милен Кикарин. Спечелилият Купата на България с екипа на ЦСКА футболист съумя да вкара четвъртия и пети гол за Stars, а между тях едно попадение за символичните гости мушна Александър Симеонов в 33-ата. Това, че трите точки със сигурност ще поемат към актива на втория в таблицата обаче подсказа Благо Георгиев с новите си два гола в мача.

Така минута преди края, резултатът вече беше 7:2. Отпускането в редиците на сигурните победители обаче бе крещящо и Тигрите набързо вкараха две попадения, с които освен, че направиха поражението си по-почетно, разкриха и някои леки неточности в отбраната на съперника. FC Eleven Stars продължава борбата си с ГДБОП за титлата в дивизията, като Атанас Христов и компания имат мач по-малко от „униформените“ и пасив от шест точки.