ОБЗОР SPL1

Бенковски Сити – VR7 Services 3:8

VR7 Services се възползваха максимално от игровата криза в редиците на Бенковски Сити. „Седмиците“ спечелиха с 8:3 и по този начин остават в Топ 3, където с малко повечко късмет, може да атакуват и първата позиция, която към този момент принадлежи на АФК Бай Тошо. Това беше и втори пореден успех за Владислав Робев и компания, които в предходния кръг съумяха да надвият и директен конкурент за призовите места в лицето на Сбогом Гринго.

По традиция Бенковски Сити беше изключително опасен тим, докато „воините“ все още имаха необходимите физически сили. В седмата минута Илиан Тодоров съумя да накаже колективна грешка в редиците на „ВиАрците“ за 1:0. Опитен тим като VR7 Services обаче не се поддаде на напрежението и след 180 секунди стигна до изравняването благодарение на Владимир Ангелов. В 15-ата минута отново той се възползва от подаване на свой колега и обърна нещата до 1:2 за символичните гости. И за да бъдат нещата още по-прекрасни за третия във временното класиране, дежурното си попадение реализира и Дойчин Ташев.

Емблематичният Петьо Митев, който този сезон играе доста рядко за Бенковски Сити, напомни за своята голяма класа, след като вкара за 2:3 в 32-ата минута. И тук следва леко лирическо отклонение, ако Митев по-често беше част от „воините“ през този сезон, то въпросната селекция едва ли щеше да се бори за оставането си в тази дивизия.

Но дори и футболистът с №14 не можа да спре порива на „седмиците“. Тарторите Ташев (35″, 39″) и Робев (38″) набързо дадоха достатъчно комфортна преднина за своя тим и така всичко изглеждаше решено – 2:6. До края двата тима си размениха по още един гол чрез Николай Данаилов и Владимир Ангелов, за да бъде оформен и изразителният успех с 3:8 за „ВиАрците“

ФК Джентълмените – Олимп 2:7

Отборът на Олимп дочака своята първа шампионатна победа през 2020 година. Щастливото събитие за „боговете“ се случи навръх 8 март, когато те съумяха да надвият последния в таблицата Джентълмените със 7:2. За добро или зло, селекцията на Иван Комитов имаше доста кадрови проблеми, тъй като отсъстваха доста основни играчи като Методи Йорданов, Деян Василев и др. Липсата им обаче доведе до консолидиране в олимпийските редици и важен триумф.

В героя на деня определено се превърна нападателят Здравко Росенов, който пренесе головата си успеваемост от SPL 2 и в по-горната дивизия. Той реализира четири попадения за успеха, като се разписа по два пъти във всяко едно от полувремената. Добрата форма на капитана Иван Комитов пък най-сетне бе комбинирана и с успешен мач за неговия тим, като в неделния следобед той помогна с нови два гола за щастливото събитие в „божествената“ селекция. Точка на спора пък сложи завърналият се в редиците на тима – Теодор Запрянов.

Петата шампионатна победа на Олимп не промени с нищо ситуацията на клуба през тази кампания, като с оглед на своето девето място и еднаква точкова отдалеченост от Топ 6 и зоната на изпадащите, „боговете“ просто ще доиграват остатъка от кампания 2019/20.

Не такава ще бъде ситуацията при ФК Джентълмените. След събуждането си през февруари, „черно-белите“ отново влязоха в поредица от по-слаби срещи. В мача срещу Олимп попаденията на Антон Коеджиков и Асен Йочев се оказаха крайно недостатъчни. Тимът продължава борбата си за спасение, като само един измежду тях Лисиците и Бенковски Сити ще остане в SPL 1 през следващия сезон.

Готинягите – ЦКБ 3:1

Готинягите поднесоха една от изненадите на кръга, след като спечелиха двубоя си срещу втория ЦКБ с 3:1. „Банкерите“ не съумяха да съберат оптималния си състав за тежката битка, а от това се възползва опитната селекция на Павел Матеев, грабнала трите точки. Провалът на тима е отлична новина за лидера АФК Бай Тошо, който макар и да не спечели в този кръг, увеличи с още една точка преднината си на върха. Готинягите пък дебнат от петата позиция, като са на само две точки и мач по-малко от Топ 3.

Срещата започна доста неприятно за ЦКБ, след като символичните гости имаха нещастието да си отбележат автогол чрез Калоян Цветанов. Ситуацията в редиците им бързо се подобри, тъй като в 4-ата минута реферът Христо Пейнов отсъди дузпа, а тя беше точно реализирана от Роберт Танчев.

Динамиката в тази среща продължи и в осмата минута един от основните футболисти на Готинягите – Борислав Нацев се възползва от липсата на синхрон в защитата на „банкерите“, правейки майсторски направи 2:1

Оттук насетне настъпиха дълги мигове без попадение в една от двете врати. Това обаче в никакъв случай не означаваше, че на терена не е интересно. Напротив! Стражът на домакините Николай Иванов имаше доста работа, като на няколко минути отчая ЦКБ с няколко решителни спасявания. И както гласи неписаното футболно правило – когато не вкарваш, получаваш попадение. То бе спазено и от Готинягите, които след по-прибрана игра и редицата пропуски на опонента, стигнаха до крайното 3:1 с попадение на лидера в техните редици Павел Матеев в 50-ата минута.

Q-check – Лисиците 6:0

С оглед безупречната форма, в която се намира отборът на Q-check, може би най-нормалното нещо беше тимът на Николай Калчев да запише изразителен успех над последния във временното класиране тим на Лисиците с 6:0.

Единствената интрига в този двубой бе до настъпването на седмата минута, когато падна и първият гол в мача. Той беше реализиран от звездата на домакините Нурай Хабиб. До края стрелецът се разписа още на три пъти, за да демонстрира тоталната си доминация, която имаше през този ден спрямо отбраната на Лисиците. Боян Милков също продължи традицията да не спира да бележи за „кючеците“, като се отчете с два гола и асистенция.

Поредицата от победи на Q-check все още не им позволява да намерят място в Топ 6. С оглед формата им, това е въпрос на време, тъй като са с мач по-малко и три точки пасив от АФК Акулите. Лисиците пък са твърдо последни с 2 победи, 1 равенство и 12 загуби.

Боровци Сен Жермен – АФК Акулите 2:4

След поднесените сензации за Купата и в шампионата, тимът на Боровци Сен Жермен инкасира леко отстъпление в спортната си форма. „Оранжевите“ инкасираха втора поредна загуба, като този път преклониха глава пред АФК Акулите. Двубоят беше повторение и на полуфинала за Купа SPL 2020, когато след 5:5 в редовното време, БСЖ спечели двубоя след изпълнението на дузпи.

До такива драматични мигове обаче не се стигна в неделната вечер. В този двубой „Господарите на океанските дълбини“ демонстрираха изключителна класа в атака, която трудно можеше да бъде компенсирана от сърцатата игра в отбрана на БСЖ. Месроп Димитров откри в 7-ата минута за гостите, а малко след него се разписа и друг изявен голаджия – Александър Тодоров (12″).

Боровци намалиха изоставането си в 19-ата, когато Валентин Мелниклийски намали до 1:2. След почивката БСЖ не успяха да осъществят любимия си сценарий с драматичен обрат, а вместо това се пропукаха още на два пъти. Владимир Додов вкара в 23-ата за 1:3, а пък лидерът на „сините“ Алекс Тодоров отново бе над всички в 48-ата, когато наказа стража на съперника Петър Пирнаров. В оставащите мигове остана време единствено за Валентин Мелниклийски от Боровци Сен Жермен единствено да вкара още едно попадение за своя тим, с което да фиксира и крайния резултат 2:4.

В класирането АФК Акулите са на шестата позиция с актив от 27 точки. Докато БСЖ са осми с 19.

Сбогом Гринго – АФК Бай Тошо 4:4

Дербито между Сбогом Гринго и АФК Бай Тошо приковаваше вниманието в този кръг на SPL1. През този сезон и двата тима демонстрираха повече от добри игри, а амбициите им за шампионската титла бяха ярко изразени. Шоуто в неделната вечер си заслужаваше и двубоят завърши при зрелищно реми 4:4.

От него по-доволни останаха „комунистите“, които макар и с точка, увеличиха преднината си спрямо втория ЦКБ на четири пункта. Гринговците пък инкасират леко отстъпление в своето представяне, но все още са в подножието на Топ 3.

Началото на мача определено принадлежеше на „зелените“. Те се възползваха от традиционно по-слабия старт на своя опонент и до 14-ата минута вече водеха с 2:0. Своята работа свършиха двамата централни нападатели Иса Цанов (13″) и Цветан Кръстев (14″). Сбогом Гринго не успя да задържи психологическото си и игрово предимство, тъй като допусна изравняването още до почивката. Тандемът Мартин Петров – Дейвид Арабаджиев за кой ли път тласкаше Бай Тошо напред, като те бяха точни в 19-ата и 22-ата минути.

Второто полувреме се превърна в титанична битка между тежките тарани на двата състава. Стефан Крекманов (28″), (46″) и Мартин Петров (36″, 53″), „газеха“ вражеските защитници и завършиха по два пъти отлични атаки на своите селекции. Последният гол на Петров пък се превърна в истински спасителен пояс за „комунистите“, които вече се виждаха в ролята си на губещи това дерби. Все пак опитът и търпението бяха на страната на лидерите в класирането и те пробиха за четвърти път представилия се на изключителна висота през тази вечер страж на Сбогом Гринго- Христо Милев-Звяра.

С оглед поднесената футболна продукция от двата състава и сравнително малката разлика в челото, шампионският ребус в лигата все още остава неразгадаем и обвит в тотална мистерия.

Обзор на срещите от предишния кръг в SPL1!