Купа SPL 2020 осминафинали обзор

Патриот – Q-check 4:2

Като идващ от Palms Bet Cup 2020, тимът на Патриот светкавично се превърна в един от фаворитите за спечелването на Купа SPL. Първото предизвикателство за „трикольорите“ ги застигна в осминафиналната фаза, където техен конкурент беше един от най-добрите втори тимове в груповата фаза Q-check.

Предварителните очаквания за равностойна среща се обуславяха и от историята на съперничествата между двата клуба. До този момент по терените на Sofia Premier League те си бяха разменили по две победи.

След съботната вечер обаче, предимството ще бъде за „патриотите“, които изковаха важен успех с 4:2 по пътя си към Топ 8. Представянето на Марио Захаринов и компания беше изключително силно, особено до почивката, когато трите гола в мрежата на „кючеците“ предначертаха и по-нататъшния сценарий на турнирната битка. Светослав Савов откри в 13-ата минута, а след него точни попадения реализираха Станислав Воденичарски (19″) и Иван Славков (24″). Последният си подсигури и приза „Играч на Мача“, като в 41-ата вкара за 4:0.

Притеснението от високия залог на срещата видимо попречи на симпатичния тим на Q-check да демонстрира далеч по-големия арсенал от свои футболни възможности. В края, когато вече всичко бе решено, те все пак стигнаха до отбелязването на два гола чрез Драгомир Падарев в рамките на минута.

Сбогом Гринго – БСЖ 3:7

В битка за място на полуфиналите, Патриот ще премери сили с винаги непредсказуемия тим на БСЖ. Седмица, след като допуснаха поражение от Titanite Old Stars и без малко не компрометираха излизането си от груповата фаза, „оранжевите“ набързо изпариха амбициите на Сбогом Гринго за пробив в турнира след победа със 7:3.

А началото на двубоя изобщо не предвещаваше този категоричен резултат. Сбогом Гринго извади най-доброто от себе си и след вихрени пет минути вече водеше с 2:0. Пъро Данаил Крумов ги зарадва с автогол, а малко след това Андрей Попов удвои преднината им. И как вече става традиция, БСЖ отново се наложи да прави магически обрат, чрез който да печели своя двубой. До 27-ата минута цифровото изражение претърпя коренна трансформация, след като Василев (14″) и Миланов (16″, 17″) извървяха пътя за Боровци от 0:2 до 3:2. „Зелените“ не се предадоха и имаха силите да се върнат в този осминафинал, когато Андрей Попов (38″) изравни за 3:3. За техен ужас обаче, опонент им бе решил да остави най-качественото от неговата офанзивна мощ за финала. В рамките на пет минути, между 41-ва и 46-та, БСЖ вкара цели четири гола, с които си гарантира и мястото в следващия етап на турнира. Главна заслуга за това имаха Илия Христов и Станислав Василев, които по вкараха по два пъти, за да бъде оформен този толкова приятен за тях краен резултат.

Феникс – АФК Акулите 1:5

Още в груповата фаза на Купата на SPL, АФК Акулите демонстрираха, че имат достатъчното футболни аргументи, за да претендират за отличието от втория по сила турнир на Sofia Premier League.

„Господарите на морските дълбини“ защитиха реномето си и срещу Феникс, отстранявайки го от турнира с успех 5:1. Нещо повече – „фениксите“ бяха поставени при жребия, тъй като идваха като завършил на трето място в своята група в Palms Bet Cup 2020.

Предимството на хартия, което имаха „виненочервените“, бързо се изпари, след като Александър Тодоров откри резултата за Акулите в 18-ата минута. След почивката преднината на тима се удвои, когато точен беше Мартин Маринов. Класиката пък се осъществи с любезното съдействие на Цветомир Попов. В 41-ата минута Феникс напомни, че може да създава интересни положения и пред вражеската врата, като Божидар Йорданов намали до 1:3. До края обаче АФК Акулите майсторски затвориха мача с нови голове на Марино и Попов.

Бенковски Сити – ФК Телк 5:2

Съперник на четвъртфиналите ще им бъде Бенковски Сити. Въпреки, че „воините“ ядоха здрав бой в Palms Bet Cup, като трети в своята група, те продължиха за Купа SPL, където ги очакваше сензацията до този момент ФК Телк. Именно безкомпромисните футболисти на Сити сложиха край на приказката за „патериците“.

Бенковски сякаш се чувстваха далеч по-уютно в тази надпревара, а това се видя и от представянето им на зеления килим. В 11-ата минута Николай Данаилов даде преднина за символичните домакините, след като отново демонстрира техниката си на малък периметър. Малко след него се разписа и другата звезда на тима – Неделиян Костадинов.

Срещата определено не се развиваше по вкуса на ФК Телк, като техният лидер Мартин Василев пробва да ги върне в мача с гол в 31-ата минута. За съжаление на всички в неговия състав обаче, на него му беше отговорено с още три в тяхната врата. Илиан Тодоров имаше магически 120 секунди, в които се разписа два пъти, а пък Ники Данаилов в 36-ата покачи до 5:1. В края вратарят на Бенковски – Ангел Велков беше пробит повторни от Мартин Василев, но това по никакъв начин не развали вкуса от важния триумф за Сити, които определено имаха нужда възвърнат самочувствието си с такава добра победа.

ГДБОП – АФК Шамандура 11:1

Малко на брой бяха специалистите, които очакваха че ГДБОП ще има трудности в групите на Plams Bet Cup 2020. Нещо повече, „униформените“ дори напуснаха този турнир заради по-лоши показатели и така им се наложи да се прехвърлят за Kупа SPL. Самото присъствие на тази изключително силна селекция пък веднага ги направи фаворит №1 за отличието.

На осминафиналите ГДБОП „спука“ АФК Шамандура с 11:1. Крис Каландадзе и компания се разправиха брутално със съпротивата на шамандурите, които определено нямаха късмет при жребия, падайки се с толкова силен съперник. Общо взето, противопоставяне нямаше, а пътят към вратата на Руслан Райчев беше като еднопосочна голова магистрала.

Най-често пътя към нея намери нападателят Владо Иванов, впечатлил с цели четири гола. По два добавиха Иван Стоев и Христо Павлов. Любо Милошев, Мартин Самарев и Христо Велев пък покачиха до разгромната цифра 11. АФК Шамандура имаха добра групова фаза, но участието им приключва с тази доста тежка загуба, все пак те не останаха капо на осминафиналите, тъй като почетното попадение за тях беше реализирано от Николай Котов.

АФК Бай Тошо – ФК Джентълмените 1:1 (5:4 след изпълнението на дузпи)

Истинско зрелище за феновете ще настъпи на четвъртфиналите, тъй като ГДПОП ще има за съперник АФК Бай Тошо. „Комунистите“ имаха изключително интересен сблъсък от програмата на Топ 16, след като премериха сили с Джентълмените. „Черно-белите“, които са пристан на доброто поведение и феърплея в Sofia Premier League, бяха завършили на първо място в своята предварителна група и сега имаха достатъчно доводи, с които да се опълчат на Бай Тошо.

Доказателство за това беше и първата част от турнирната битка, през която и двата тима имаха своите добри моменти, но така и не намериха път към вратата на съперника. Нещата се промениха след паузата, когато Радослав Христов успя да комбинира умело с Антон Коенджиев, а за него не остана нищо друго освен да вкара за 0:1. Попадението оживи още повече мача, като от Бай Тошо станаха една идея по-агресивни в офанзивен план. „Комунистите“ постигнаха необходимия ефект и в 36-ата минута лидерът им Даниел Васев съумя да възстанови ремито.

Този резултат се запази и до края на редовното време, като по регламент, двата тима се отправиха към изпълнението на дузпи. При тях с по-здрави нерви се оказаха „червено-черните“, които благодарение и на вратаря си Бойко Колев, съумяха да стигнат до победата с 5:4.

АФК Бастун – БулБаск 0:4

Представителят на лига Balistic БулБаск продължава да пише своята история в турнира за Купа SPL. ББ успяха да отстранят коравия тим на АФК Бастун след доста изразителна победа с 4:0. „Бастуните“ бяха сочени за лек фаворит, но на терена реалността бе съвсем различна.

Явно вече обиграли добре своя състав, БулБаск не изпитаха някакъв допълнителен респект към своя съперник и го почнаха с головете още от 11-ата минута, когато Константин Илиев попадна в прегръдките на своите съотборници. Малко след това Ивайло Лазаров удвои, като резултатът остана непроменен чак до 40-ата минута. Тогава отново Лазаров покачи за класиката, а в самия край на двубоя остана време и да реализира своя хеттрик, с който освен победата и продължаването напред, подсигури за себе си и престижния индивидуален приз „Играч на мача“.

За да постигнат своя триумф, БулБаск извършиха 13 нарушения, а двама техни футболисти видяха жълтия цвят на картона. Това бяха Константин Илиев и Георги Зарков.

Миримидонците – ФК Хаос 7:6

Миримидонците срещу ФК Хаос беше украшението на този осминафинален кръг за Купата SPL. Двата трябваше да си отбележат цели 13 гола, за да решат кой от тях е по-достоен за продължаване в следващата фаза. В крайна сметка „надстрелването“ бе спечелено от Миримидонците със 7:6.

Двата тима са представители на лига Balistic, но все още нямаха мач помежду си. Може би липсата на допълнително разузнаване ги освободи психически, а това спомогна и за осъществилата се прекрасна голова фиеста.

Иван Боянов изведе символичните домакини напред в 4-ата минута, след това нещата придобиха драматичен обрат. Организираният хаос на ФК Хаос доведе нещата до 3:1 в тяхна полза, като за това спомогнаха двете попадения на Симеон Христов и автогола на Тончо Тончев. До 11-ата минута резултатът вече бе 2:3, когато Дойчев отново възстанови надеждите а Миримидонците. За тях обаче изглеждаше, че няма спасение, когато Неделчев и отново Христов осигуриха повече от комфортната преднина за „хаотичните“.

По подобие на гръцката митология, футболните Миримидонци демонстрираха, че са воини с характер и обърнаха нещата от 2:5 до 7:5 в своя полза! Страхотно, нали! Невиждана вихрушка от попадение се разрази пред вратата на Методи Кацелов. Иван Боянов просто нямаше спирка, разкъсвайки ФК Хаос на четири парчета (25″ 28″, 38″, 44″), а важно допълнение към неговото бележито солово изпълнение положи Цветелин Тончев. След такъв развой на срещата, психиката на съперника бе смачкана, а всичко, което можеха да сторят, преди да официализират отпадането си от турнира, беше да вкарат гол за крайното 6:7 чрез Симеон Христов.