КУПА НА SPL 2020 ОБЗОР

ЧЕТВЪРТФИНАЛИ:

Миримидонците – БулБаск 3:1

Първият двубой от обзорите на четвъртфиналите за Купа SPL ще ни пренесе в епицентъра на яростната битка, която си спретнаха отборите на Миримидонците и БулБаск. Двата тима все още бяха сравнително непознати за феновете на Sofia Premier League, но с представянето си в турнира набързо доказаха, че тепърва все повече състави ще се съобразяват с тяхната сериозна класа.

Съботният следобед принадлежеше за древногръцките воини, които се поздравиха с успех 3:1. Разковничето на победата бе в агресивното начало за символичните домакини, които до 11-ата минута вече водеха с 2:0. Резултатът беше открит от бранителя Иван Дойчев, впуснал се в атака и наказал безпомощния в този миг Димитър Гълъбов. Малко след това преднината им беше удвоена от Георги Карамфилов.

Положението за БулБаск стана още по-тежко и след паузата, когато Карамфилов отново остана непокрит от тяхната защита и нещата стигнаха до 3:0 в полза на Миримидонците. Макар и да имаха 22 минути на разположение за обрат, от ББ стигнаха само до това да върнат един гол чрез Ивайло Лазаров в 29-ата. Оттам насетне атаките им биваха безплодни, а това доведе и до отпадането им от турнира. Радостта пък беше за Миримидонците, които още в дебюта си стигнаха до топ 4 на надпреварата.

Боровци Сен Жермен – Патриот 5:3

Както вече неведнъж сме писали, Боровци Сен Жермен са тим, който играе силно срещу силните и незадоволително срещу по-скромните си опоненти. Отличната новина за БСЖ беше, че на четвъртфинал трябваше да премерят сили с реномиран тим като този на Патриот. И както „оранжевите“ обичат, те обориха своя статут на аутсайдери и в крайна сметка победата с 5:3 над „патриотите“ и мястото на полуфинал им принадлежаха!

Макар и до този момент статистиката на Боровци да беше плачевна срещу този съперник ( 4 загуби от 4 мача, с голова разлика 7:22), селекцията на Сергей Петков стартира ударно и без доза страх! А резултатът не закъсня – от 28-ата минута нататък, БСЖ вече спокойно можеше да мисли за бъдещия си полуфинален мач, тъй като водеше с 4:0! Миланов (7″), Петко Петков (18″) и Мартин Недев на два пъти, буквално нокаутираха Патриот, които имаха съвършено различна концепция за провеждането на този мач. „Трикольорите“ леко се събудиха в 29-ата, когато намалиха до 1:4 чрез звездата си Савов, но дори и тези им скромни надежди за обрат умряха, когато Мартин Несторов покачи до 5:1 (40″).

До края на четвъртфинала просто се доиграваше, а поражението за „патриотичните“ стана една идея по-приемливо като резултат, тъй като Антонио Тенев и Димитър Димитров оформиха крайното.

АФК Акулите – Бенковски Сити 8:7

Очакван с голям интерес беше още един двубой от четвъртфиналите за Купа SPL 2020. АФК Акулите излизаха в директен спор за място на полуфиналите срещу Бенковски Сити. Два тима, практикуват сравнително различни стилове на игра, но в основата си са подчинени на нещо сходно – отбелязването на попадения. В събота те не изневериха на това си верую и вкараха общо 15 гола! В крайна сметка, победител в това своеобразно надстрелване станаха „върховните хищници“ – 8:7.

Васил Владов откри за Бенковски в 4-ата минута, като подсказа, че тимът му иска и може да си осигури място на полуфиналите. Не така обаче мислеха „акулите“, които в 6-ата изравниха благодарение на Маджаров, а след нови попадения на Маринов (9″) и Петров (11″), изведнъж се оказаха с комфортната преднина от два гола. Естествено, Сити не позволи на съперника си да се откъсва на по-голяма дистанция като Неделян Костадинов изравни още след подновяването на играта от центъра. Лудата голова фиеста продължи в 14-ата минута, когато Валентин Дремижев вкара за 4:2, но пък малко след него звездата на Бенковски Николай Данаилов отбеляза за 4:3. На почивката яростните съперници се оттеглиха при резултат 6:4! Още на два пъти за просперитета на Акулите помогнаха Маджаров и Трендафилов, а пък Данаилов отново беше константна величина за своя тим

Кратката пауза не попречи по никакъв начин на головото шоу да продължи. В 28-ата халфът Цветомир Попов направи 7:4 за символичните домакини, а пък Данаилов върна нещата до 7:5 в 38-ата. Гол №8 за „хищниците“ отбеляза Мирослав Трендафилов в 44-ата. За оставащите шест минути Акулите пропиляха част от своята преднина, но късните попадения на Данаилов (49″) и Владов (50″) не помогнаха на Бенковски да стигнат поне до дузпите.

ГДБОП – АФК Бай Тошо 6:4

ГДБОП и Бай Тошо са отбори, които определено нямат нужда от представяне. Макар и да имат сериозна история в Sofia Premier League, досега съдбата ги бе срещала само веднъж, при това чак през далечната 2018 година, когато „униформените“ ги отстраниха от полуфиналите отново в този турнир.

24 месеца по-късно, историята се повтори, но този път на четвъртфиналите, като триумфът за селекцията на Александър Филевски беше подсигурен с трудния, но сладък резултат 6:4.

Дербито започна с нещо неочаквано. Стражът на ГДБОП – Георги Митев имаше малшанса да си отбележи автогол и така да дари с допълнителна доза самочувствие съперника. Шокът за „униформените“ стана още по-голям, когато Мартин Петров направи 0:2 още в 4-ата минута. Комунистическите усмивки обаче бързо бяха изтрити от голямата звезда на символичните домакини Божидар Атанасов. Въпросният наложи демократичния режим на зеления килим, след като отбеляза хеттрик за 15 минути. Между попаденията му пък Дейвид Арабаджиев вкара за Бай Тошо и така на почивката резултатът беше равен 3:3.

ГДБОП бяха по-добрият тим след паузата и доказаха това с двата гола на Влади Иванов (27″, 31″), дарили ги с комфортния аванс 5:3. Непримиримата селекция на „комунистите“ не прие задаващата им се футболна съдба и най-добрият в техните редици Даниел Васев докара нещата до 5:4. Оттук до края емоциите взеха връх, двата тима наистина предложиха изключително зрелище, като множеството атаки към вратите можеха да пратят мача в различни посоки на развитие. В крайна сметка по-хладнокръвни в заветните мигове бяха момчетата от ГДБОП, които подпечатаха важния триумф с гол на полузащитника Иван Стоев в 39-ата минута за крайното 6:4.

ПОЛУФИНАЛИ:

Миримидонците – ГДБОП 0:7

Отборът на ГДБОП се е устремил към спечелването на втора Купа SPL в своята история. „Униформените“ са финалист в надпреварата, след като спечелиха по категоричен начин полуфиналната си битка срещу Миримидонците със 7:0. Макар и да претърпяха неочаквано фиаско за Palms Bet Cup, Александър Филевски и компания убедително доказаха, че във втората по сила надпревара в Sofia Premier League не ги интересува нищо друго освен престижния трофей.

Макар и превърнали се в приятната изненада на турнира , Миримидонците нямаха ясно изградена стратегия за това как да спрат своя фаворизиран опонент.

ГДБОП започна да налага методично своето надмощие и до паузата вече заслужено водеше с 0:4. Комфортната преднина беше изградена с любезното съдействие на Божидар Атанасов (11″), Владо Иванов (17″, 24″) и Иван Стоев (21″). Ситуацията не се промени и след почивката, когато „униформените“ вече единствено се забавляваха с представянето си на терена. Те отпразнуваха финалното си място по перфектния начин – с още три гола в мрежата на „древногръцките воини“. Хеттрика си в този двубой вкара Владо Иванов, а пък щастливата седмица беше оформена след попаденията на Иван Стоев (47″) и Христо Павлов (49″).

АФК Акулите – Боровци Сен Жермен 5:5 (4:5 след дузпи)

Другият полуфинален двубой противопостави вълнуващите селекции на АФК Акулите и Боровци Сен Жермен. По подобие на всички свои мачове в турнира, и в този, въпросните клубове дариха с безмерно количество емоции зрителите на Sofia Premier League.

БСЖ имаха възможността да отбележат първия гол в мача чрез Петко Петков в 3-ата минута. Опонентът им демонстрира светкавично, че битката ще бъде епична, тъй като мениджърът на Акулите – Мирослав Трендафилов изравни още в ответната атака. „Хищниците“ не спряха до тук, а в 6-ата и 8-ата минута дори докараха нещата до 3:1 след две попадения на Светлин Маджаров. Обратите са заложени във футболното ДНК на Боровци и те за кой ли път излязоха от тежката ситуация. До паузата лидерството вече беше в тяхна полза, когато Петков (9″, 11″) и Мелниклийски (22) завъртяха резултата – 3:4.

Обрат №3 в тази луда полуфинална среща принадлежеше за Акулите. „Господарите на океанските дълбини“ мобилизираха максимално своите редици и в рамките на 12 минути вече докосваха финалното място. Мартин Маринов реализира красиво попадение в 27-ата, а пък Влади Петров предизвика бурната радост в своя лагер след гол в 39-ата.

Мислехте ли си обаче, че БСЖ ще се предаде просто хей така!? Разбира се , че не. „Оранжевите“ се хвърлиха сляпо в атака, за да стигнат поне до дузпите. Устремът им даде необходимия ефект и три минути преди края Илия Христов вкара за 5:5! Така някак логично, с оглед равностойното представяне и на двата клуба, всичко щеше да се реши след изпълнението на наказателни удари.

По-хладнокръвни от бялата тока се оказаха Боровци, които триумфираха с 5:4 и така се добраха до мечтан финал в турнира срещу ГДБОП.